poniedziałek, 11 marca 2013



„Okno na teatr” otwarte!

23 lutego 2013 roku, to ważna data w kalendarium naszego projektu – tego dnia, odbyło się uroczyste rozpoczęcie jego realizacji. Pierwsze wspólne doświadczenia i chwile zabawy już za nami!

Spotkanie z Aleksandrą Duź

W godzinach 10:00 – 12:30, w Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie, gościliśmy Aleksandrę Duź - absolwentkę filologii polskiej i kulturoznawstwa, pracowniczkę Ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN", animatorkę kultury związaną ze Stowarzyszeniem ”Studnia Pamięci” i Grupą ParaFraza. W „Oknie na teatr”, Ola pełni rolę coach’a, czyli osoby wspierającej nas w podejmowanych działaniach. Zaproponowała różne ćwiczenia, które uświadomiły nam czym jest projekt, jak ważne jest nasze zaangażowanie, kreatywność, otwartość na wyzwania, a także odpowiedzialność za pracę grupową. Wspólnie napisaliśmy także Kontrakt, który określa zasady, jakimi kierujemy się przy wszystkich działaniach. Sympatyczna atmosfera tego spotkania, wprowadziła nas w dobry nastrój na cały dzień.

Warsztaty antydyskryminacyjne z Tomkiem Piątkiem

Kolejnym punktem naszych działań, były warsztaty z Tomkiem Piątkiem - animatorem, zaangażowanym w działalność prospołeczną, prezesem Stowarzyszenia Przestrzeń, uczestnikiem Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji prowadzonej przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, organizatorem wielu wydarzeń o profilu społeczno-kulturalnym, wyróżnionym nagrodą w programie „Polska dla Wszystkich” Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2011 r. Tomek poprowadził animację, dzięki której powstał Kazimierz – pokaźnych rozmiarów lalka, z wypisanymi dobrymi cechami, których najpierw poszukaliśmy w nas samych. Kolejną zabawą twórczą, było opisanie i zobrazowanie ( za pomocą taśmy i podłogi ! ) wymarzonego domu. Zauważyliśmy, że dużo trudniej mówić o dobrych cechach, ale z pewnością o wiele przyjemniej. Okazało się także, że każdy z nas ma indywidualne wyobrażenia i przemyślenia, które warto przeanalizować. Zadaniem, które wywołało interesującą dyskusję, było wcielenie się w postaci z różnych środowisk, warstw społecznych, o odmiennych poglądach. Porównaliśmy zachowania tych osób w codziennych sytuacjach - okazało się, że wiele ludzi doświadcza na każdym kroku dyskryminacji i ograniczenia praw oraz możliwości. Dyskutowaliśmy potem na temat położenia osób niepełnosprawnych, emigrantów, ludzi o odmiennej orientacji, dochodząc do wniosku, że to właśnie rzadkość takich rozmów, pogłębia brak wyrozumiałości i tolerancji wobec innych.

Oficjalne otwarcie

O godzinie 17:00, na sali baletowej MDK, Izabella Gawęcka – koordynatorka projektu, przybliżyła zebranym gościom ideę „Okna na teatr”. Następnie, głos zabrała Ewelina Jurasz – ambasadorka programu „Młodzież w działaniu”, w ramach którego realizujemy projekt. Usłyszeliśmy gratulacje, słowa zachęty i motywacji. Chwilę po tym, przy herbatce i słodkościach, rozmawialiśmy o kolejnych działaniach i perspektywach rozwoju, jakie czekają nas, w już otwartym, „Oknie na teatr”.

Koncert zespołów: Nei269 oraz LKS !

Po przyjemnej wprawdzie, ale bądź co bądź, nauce, przyszedł czas na czystą zabawę. W klubie Teżewe, odbył się koncert zespołu Nei269 – rapu z gitarowym brzmieniem oraz LKS – znanego i lubianego w Krasnymstawie Rock ‘n’ rolla. Wspólne świętowanie na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy i czekamy na więcej!


Tekst: Paulina Prokopiuk
http://youtu.be/nj-yEa2iOL8









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz